דינה היימן - קורסים תשפ"א

בעלת תואר שני באנתרופולוגיה, נוסעת במזרח אסיה למעלה משלושים שנה כמטיילת, כותבת ומדריכת טיולים. מחברת הספר "צברים על דרך המשי". בהוראה, בהרצאות לקהל הרחב ובכתיבה במגזינים, מגשרת בין עולמות תרבותיים, ובוחנת מה אפשר ללמוד מן המפגש בין התרבויות. התבוננות בדרך החינוך של הילדים בארצות השונות,  מביאה אותי לבחון מה אפשר להביא אלינו על-מנת לשפר את חיינו. זכיתי לשהות במחיצת אנשים אמיצים, שבחרו בדרך שפרצה את המסגרת המקובלת בחברה שלהם. אנשים אלו ממלאים אותי בהשראה, אופטימיות ואמונה בחינוך, כדרך לשיפור חיי יחידים ולהבראת החברה והסביבה כולה.

דינה היימן.jpeg

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

מפגשים בין תרבויות - מה אפשר ללמוד ממפגשים בין תרבויות? לכיתות ד'-ה'

מה ניתן ללמוד ממפגשים עם תרבויות רחוקות? במפגש ראשוני עם תרבויות אחרות אנו נוהגים בדרך כלל בשיפוטיות וערכיות אשר לרוב עם בחינה מחודשת זוכים להתבוננות באור חדש ולתובנות יקרות ערך. מנהג שעשוי להיתפס תחילה כנחשל, מתגלה כבעל מעלות רבות הן לסביבה והן לנפש האדם. אנו נפגוש סוגים שונים של תופעות חברתיות בעולמות שרחוקים מאיתנו ולאחר נפנה חזרה את המראה אל עצמנו, ונבחן את תרבותנו בהתאמה לתרבות הנלמדת. כל שיעור מלווה גם בסדנא בהקשר לנושא השיעור. 

Image by AJ Colores

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

תכנון טיול (למידה מבוססת פרויקט): לכיתות ז'-ט'

מה לומדים כשיוצאים לטיול? איזה מרכיבים עלינו לתכנן? באילו תנאים עלינו להתחשב ומה עלינו לקחת בחשבון? כיצד נהפוך את המסע לחוויה משמעותית, לימודית ומעצבת? מטרת הקורס היא לתת לתלמידים לתכנן לפרטי פרטים טיול לאזור מסוים ולקהל יעד מסוים. הטיול המוצלח ביותר יתבצע על פי תכנית שהתלמידים יכינו בעצמם (במגבלות הקורונה). יהיה עליהם לעשות הכל: לתכנן, לתזמן, לתקצב, לגלות מנהיגות ולהדריך את הטיול שהם תכננו. אם יהיה מוצלח ויישאר זמן אולי גם נתכנן גם טיול לחו"ל?

Image by Annie Spratt

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

ילדים בעולם: לכיתות ג'

השיעור מקנה ידע רחב אודות העולם, התנאים הגיאוגרפים וחיי הילדים בארצות אלה ומעלה לדיון סוגיות רבות.

המנהגים מוצגים תוך השוואה למנהגים יהודים וישראלים תוך התבוננות רגישה אל תוך החברה הישראלית, ואל עצמנו.

לתלמידים הזדמנות לבחון נושאים כמו מעמדות חברתיים, עושר ועוני, דרכי חינוך, חשיבות החינוך, ערכים של שוויון ומדדים של הצלחה. בין המנהגים הנלמדים נעשה ניסיון לבחון אמונות תפלות מול אמונות לגיטימיות בתקווה להרחיב את מושג האמונות התפלות. כמו כן מובאות דוגמאות רבות של נוהגים ושל אמונות אשר עשויים להיתפס כנחותים ונחשלים אשר בבחינה חוזרת מתגלה מאחוריהם הגיון רב. המטרה היא להרחיב את גבולות הרציונאליות ולהביא לפתיחות וסובלנות מתוך תפיסה כי חשיבה חדשנית היא אשר מצעידה את המדע והחברה לחיים של כבוד ורווחה. במהלך הקורס יבחרו הילדים נושאים שונים הקשורים לנושאי הקורס אותם יפתחו לתרומה לקהילה.

Image by Larm Rmah

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

אישים עלומי שם ונשים אלמוניות שעיצבו את העולם: לכיתות ד'

לאורך ההיסטוריה נשים וגברים חשבו, כתבו, עיצבו והמציאו, אך לא זכו להכרה בפועלם. במסגרת הקורס יחקור כל תלמיד אישיות אחת שלא עלתה לגדולה, אבל חוללה שינוי גדול. התלמידים יבחנו מה הייתה תרומתם של אישים אלו, באילו מכשלות והתנגדויות הם עמדו וכיצד פעלו לקידום הרעיון, היצירה או ההמצאה שלהם. התמודדותם של היוצרים והחוקרים עם המגבלות שהעמידו בפניהם הביאו אותם לעיתים לשיפור ולשכלול יצירתם ומחקרם. התמודדויות מסוגים אלו יהוו דוגמא לתלמידים אודות הדרך בה פועל אדם לקראת מצוינות בתחומו.

Patent Preparation and Prosecution