שוקה ברגמן- קורסים תשפ"א

מלמד מזה 14 שנים במסגרות של תכניות מחוננים ומצטיינים. בהשכלתו  שוקה בוגר אוניברסיטת בן-גוריון בפיסיקה ומדעי המחשב בהצטיינות. העיסוק בתחום אומנויות הקרקס החל אצלו  בתור תחביב בסביבות גיל בר המצווה, ואת העשייה הזאת הפכתי עם השנים למקצוע. כששלושה עשורים שהוא מופיע במופעי ראווה, הפקות קרקס, הצגות ילדים, תכניות טלוויזיה והפקות של מוסדות כגון תיאטרון הבימה והאופרה הישראלית, ברחבי הארץ ובחו"ל. חובב מדע ובעיות לוגיות ומתמטיות מגיל צעיר. ומגיל 18 פיתח לבדו שיטה לפתרון לקובייה ההונגרית, שעליה מבוסס הקורס "חקר הקובייה ההונגרית".

שוקה.jpg

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

חשיבה לוגית ופתרון הקובייה ההונגרית

מטרת הקורס הזה היא פיתוח וטיפוח יכולת החשיבה המתמטית והלוגית של התלמידים. במהלך הקורס, התלמידים יכירו ויתרגלו מגוון של עקרונות לוגיים ומתמטיים. הלמידה תתבצע באופנים מגוונים: נערוך דיונים משותפים בכתה, נפתור בעיות, תעלומות וחידות, ביחד, בקבוצות ובאופן פרטני. נשחק משחקים, נבצע משימות ואף נעשה קסמים (מתמטיים ולוגים). בנוסף לחומר מוכן מראש, התלמידים יוזמנו להביא לשעורים בעיות, תרגילים וחידות, שננסה להתמודד איתם במסגרת השיעור.

כאתגר מרכזי, נקדיש מספר שעורים לפתרון הפאזל המפורסם בעולם, הקובייה ההונגרית. הקובייה ההונגרית היא "מלך הפאזלים". לא קל למצוא אדם על פני כדור הארץ שלא ניסה לסובב את הקובייה הצבעונית, שאותה המציא ארנו רוביק ההונגרי. קשה למצוא אנשים שפתרו את הקובייה במו ידיהם, שכן לפתור יותר מפאה אחת שלה זוהי משימה לא טריוויאלית בכלל. בקורס נלמד שיטה פשוטה יחסית לפתרון הקובייה. גם זאת לא משימה קלה מכיוון שהדרך לפתרון ארוכה ומפותלת, ודורשת דיוק והבנה טובה של כל שלביה. בכוחות משותפים נתגבר בקורס על אחת הבעיות היפות שהמציא האדם.

cube.png

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

פיזיקה ואומנות הקרקס

הקורס עוסק בהיסטוריה של הקרקס ואומנויות הקרקס, מדע הפיסיקה, תחומיו השונים והקשר בין פיסיקה לאומנויות הקרקס. הכרת מושג שיווי המשקל ואיזון מקלות. בקורס הזה תלמידים יכירו מקרוב מגוון של מכשירים קרקסיים. הם ילמדו ללהטט במספר סוגים של חפצים ואף יתאמנו בלאזן את עצמם על כמה מכשירים שונים. בנוסף לכך התלמידים ילמדו על העקרונות והחוקים הפיסיקאליים על פי הם המכשירים והלהטוטים השונים עובדים.

מטרות הקורס הן: הכרת אומנויות הקרקס מקרוב, הכרת מושגים פיסיקליים בסיסיים ואף לחוש אותם דרך העשייה הקרקסית, פיתוח קואורדינציה, שבירת סטיגמות לגבי ילדים מחוננים ע"י טיפוח עשייה פיסית מהנה ומרשימה, ואולי בעקבות הנ"ל שיפור דימוי עצמי.  

בין הנושאים הנלמדים בקורס: איזון מקלות ארוכים, קצרים ומשוקללים, למידה על שווי משקל סטטי, שווי משקל דינאמי ומרכז כובד. ג'אגלינג עם כדורים + הכרת כוח המשיכה ואופיו. הכנת כדורי ג'אגלינג מבלונים לאימון בבית. תנועה סיבובית, כוח ג'יירוסקופי ולהטוטים ג'יירוסקופיים, סבוב צלחות סיניות ודיאבולו. תנועה מעגלית, כוח צנטריפוגאלי וסיבוב "פויז" איזון על רולה בולה + תנועה יחסית ותכונות של גלגול. הליכה על קביים + ריענון והעמקה של שווי משקל דינאמי. ג'אגלינג עם מטפחות + כוח גרר.  הליכה על חבל + חוק השלישי של ניוטון.  שעור בג'אגלינג מתמטי בעזרת אנימציה ממוחשבת.

Image by Cyrus Crossan